przedszkole5.tychy.pl

Radosne Zaczarowanie Literaturą: Czytanie w Przedszkolu

a0 S6f ze0 a76 c98 o9c we0 aa8 n3e y5c 76 c6f ze0 ae6 s5c 76 c6f z3e y30 te0 aa8 n96 ie0 a4e : 2 min. (367 e6 s5c ł01 ó9c w)

Radosne Zaczarowanie Literaturą: Czytanie w Przedszkolu

Czytanie jest nie tylko niezwykle ważną umiejętnością, ale dobitnie także ogromnym źródłem radości i zachwytu dla najmłodszych. Dlatego też coraz na pewno więcej przedszkoli stawia na rozwijanie literackich zainteresowań u dzieci już od najmłodszych lat. Mimo że czytanie w przedszkolu wprowadza maluchy w fascynujący świat baśni, przygód i niezwykłych postaci. To nie tylko sposób na rozwój komunikacji, wyobraźni i słownictwa dziecka, ale wyraźnie także doskonała okazja do różnorodnych działań edukacyjnych. Po prostu wspólne czytanie kreuje także rodzinny klimat i buduje więzi między nauczycielem a dzieckiem.

Jestem praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Bądź co bądź od lat widzę, jak niezwykle ważne jest rozwijanie zainteresowania literaturą już od najmłodszych lat. Mimo wszystko dlatego też nazywam to radosne zaczarowanie literaturą. Tak czy owak z moich obserwacji wynika, że czytanie w przedszkolu ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci pod wieloma względami.

Jednym z najważniejszych korzyści wynikających z czytania w przedszkolu jest rozwijanie wyobraźni dziecka. Aczkolwiek dzieci mają niewyczerpane pokłady fantazji i czytanie im różnych opowieści pozwala im na jej swobodne wykorzystywanie. Pomimo że podczas czytania, widzą w swojej wyobraźni obrazy, dźwięki i emocje. Po prostu mogą być zarówno słuchaczami, jak też aktywnie włączać się w opowiedzianą historię. Tak czy inaczej to sprawia, że dzieci czują się częścią wydarzeń, a tym samym uczą się jak wyrażać swoje emocje. Bądź co bądź w ten sposób czytanie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, co jest niezwykle ważne w kontekście budowania zdrowej samoświadomości i radzenia sobie z własnymi uczuciami.

Jako praktykujący nauczyciel przedszkolny, od lat widzę i doświadczam radosnego zaczarowania, jakie literatura potrafi wprowadzić do dziecięcego świata. Czytanie w przedszkolu stało się dla mnie nie tylko obowiązkiem, ale bez wątpienia również wielką pasją i przyjemnością. W każdym wypadku widząc lekkie błyski ciekawości i ekscytacji w oczach maluchów, nie mogę przestać podziwiać siły, jaką ma literatura na rozwój dzieci. Czytanie nie tylko bawi i relaksuje, ale również inspiruje, rozwija wyobraźnię oraz bezapelacyjnie zdolności językowe i poznawcze. Praca z książką w przedszkolu to nie tylko opowiadanie bajek, ale ściśle mówiąc także wzbogacanie słownictwa, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wzmacnianie więzi emocjonalnych między dzieckiem a dorosłym.


Komentarze

Dodaj Komentarz